Contents

پوشش سقف سوله با پشم شیشه

پوشش سقف سوله با پشم شیشه

سوله های فلزی یک ساختار فلزی با سقف شیب دار است که بر اساس محاسبات فنی خاص طراحی  و ساخته شده است و برای سقف آن از پوشش سقف شیب دار با موادی مانند پانل های ساندویچ (پلی اورتان، پلی فوم، پشم سنگ، دوروورق ، و یکرو فویل آلومینیومی) و انواع مختلف ورق های گالوانیزه و رنگی (فرم سینوسی، ذوزنقه ای, شادولاین, طرح سفال) با انواع عایق سقف, از جمله پشم سنگ, پشم شیشه ای, فوم اتیلن, کارتن پلاست و توری مرغی گالوانیزه و پلاستیکی استفاده می شود. 

سقف سوله باید استحکام بالایی در برابر زلزله داشته باشد به همین دلیل استفاده از پوشش های سبک برای سقف و دیواره سوله ها پیشنهاد می شود.

پوشش سقف سوله با پشم شیشه، ورق های گالوانیزه رنگی، ذوزنقه ای و… از انواع پوشش های سقف سوله است.

 

پوشش سقف سوله با پشم شیشه

 

از این نوع از پوشش ها (پوشش با ورق، تری و پشم شیشه) در کارخانه ها، ساختمان های اسکلتی، یخچال ها، انبارها، مرغداری ها، آشیانه ها، تعمیرگاه ها، مغازه ها و سالن های ورزشی، کارگاه ها، شرکت های تولیدی در شهرک های صنعتی که با قاب های مورد استفاده با دهانه بزرگ سر و کار دارند استفاده می شود.

استفاده از پوشش ها با توجه به نوع کاربری سوله متفاوت است.

℘ پوشش سقف سوله های با کاربری از تبرید یا همان سردخانه باید با ساندویچ پانل تبرید یا همان ساندویچ پانل سردخانه ای انجام شود.

℘ در پوشش سقف سوله های بهداشتی و مواد غذایی از ساندویچ پانل کلین روم استفاده می شود.

℘پوشش سقف مرغداری ها، کشتارگاه ها، دامداری ها و مکان هایی که باید شستشو شوند با کارتن پلاست، پشم شیشه، ورق یا ساندویچ پنل سقفی ورق یکرو به صرفه است.پوشش سقف سوله با پشم شیشه

℘پوشش سقف سالن های خشک و کارگاهی با توری مرغ و پشم شیشه همراه با ورق سینوسی گالوانیزه یا ساندویچ پنل مناسب است.

پوشش سوله  به کاربری های سوله مربوط میگردد، که به دو دسته تقسیم می شود: پوشش سقف و بدنه و پوشش سازه فلزی. پوشش بدنه نیز به دو بخش داخلی بدنه و خارجی بدنه تقسیم می شود.پوشش سقف سوله با پشم شیشه

و در هر یک از آنها می توان از پوشش های ویژه ای استفاده کرد. البته مواردی  از جمله سرعت نصب ، صرفه جویی در زمان اجرا ، هزینه هایی از جمله هزینه های نیروی کار، مواد و مواد زائد آن برای کاهش هزینه کلی ساختار در نظر گرفته شده است.پوشش سقف سوله با پشم شیشه

در پوشش اگر عایق بندی از نظر دما مد نظر باشد باعث صرفه جویی در انرژی می شود و در دراز مدت منجر به بازگشت سرمایه می شود. عایق بندی صوتی برای جلوگیری از صداهای داخل سوله (صدای ماشین آلات، خطوط تولید) اثرات خارجی و نامطلوب بهداشت محیط و همچنین اخذ گواهینامه های زیست محیطی قابل توجه است.پوشش سقف سوله با پشم شیشه

 

زیبایی فضای داخلی و بیرونی سوله نیز مهم است برای ایجاد یک محیط چشم نواز باید به این موضوع توجه ویژه داشت. برخی از سازه ها به دلیل شرایط آب و هوایی در معرض خوردگی هستند، بنابراین پوشش این نوع از سوله ها باید مقاومت لازم در برابر رطوبت، زنگ و فرسایش را داشته باشد در انتخاب پوشش سوله ها، باید قابلیت جابجایی و قابل حمل، و همچنین مونتاژ دوباره آنها در نظر شود. سبک سازی سازه، بار مرده را بر روی اسکلت سبک می کند.

پوشش سقف سوله با ساندویچ پانل

بسته به کاربرد سقف و مقدار بار مرده، ساندویچ پانل با فوم پلی اورتان با ضخامت ۲ تا ۱۵ سانتی متر، یک طرفه یا دو طرفه ورق در طرح های مختلف شادولین و ذوزنقه ای، در نظر دارد تا طیف گسترده ای از محصولات را به مشتریان ارائه دهد. که این کار براساس سلیقه و همچنین قدرت خرید مشتریان انجام می گردد.

پوشش دیواره سوله با ساندویچ پانل

برای دیواره سوله ها همچنین پیشنهاد می شود از ساندویچ پانل هایی با فوم به ضخامت ۴ تا ۱۵ سانتی متر از نوع پلی اورتان و ضخامت ورق های مختلف برای استفاده در سوله ها استفاده شود. بهترین مزیت از  ساندویچ پانل ها مقاومت در برابر انتقال حرارت و همچنین عایق بودن آنها، سبکی و قابل حمل بودن این محصول می باشد.

ویژگی که در ساخت سوله با ساندویچ پانل می توان به آن اشاره کرد وزن سبک دیوارهای ساخته شده با این پانل ها در مقایسه با سایر مصالح است. اجرای سریع، نصب آسان این پانل ها از دیگر ویژگی های استفاده از ساندویچ پنل ها است.

ساندویچ پانل ها در برابر رطوبت، حرارت و صدا عایق هستند.

نفوذ ناپذیری سازه ها در برابر ورود حشرات که این مسئله در سوله هایی که به عنوان انبار ساخته می شوند بسیار اهمیت دارد.

ساندویچ پانل های مناسب دیوار سوله به شکل معمول از پانل های پلی استایرن و پشم سنگ، پلی اورتان، استفاده می شود که پانل های پلی استایرن به علت وزن سبک آن بسیار مورد توجه قرار گرفته است.
اگر در هنگام ساخت سوله با ساندویچ پانل مسئله ی عایق برای شما اهمیت دارد بهتر است از ساندویچ پانل های پشم سنگ استفاده کنید. این نوع عایق نسبت به سایر نمونه ها از مقاومت بیشتری در برابر آتش سوزی و دیگر عوامل طبیعی برخوردار است.

پوشش سقف سوله با ورق گالوانیزه به همراه پشم شیشه  و توری مرغی

استفاده از این نوع پوشش بسیار گسترده بوده است و با توجه به هزینه کم و نصب آسان آن بسیار زیاد مورد استفاده قرار می گیرد. به عنوان مثال با استفاده از ورق ۵۰ و پشم شیشه  ۵ سانتی متری و توری مرغی ایرانی و تمام پیچ های سر مته سقف می توان  با کمترین هزینه پوشش خوبی را برای سوله داشته باشیم.

البته لازم به ذکر است که پوشش سقف سوله با پشم شیشه و توری مرغی نصب دشواری دارد و امروزه با وجود پوشش های مختلف سقف سوله دیگر از این نوع پوشش استفاده نمیشود. پشم شیشه هنگام نصب ریزش دارد و برای فرد ممکن است مضر باشد. از معایب این پوشش این است که در زمان بارندگی این پوشش ریزش دارد.پ وشش سقف سوله با پشم شیشه

پوشش سقف با ورق گالوانیزه به همراه پشم شیشه و کارتن پلاست

استفاده از این نوع پوشش در صنایع غذایی و بهداشتی به طور چشمگیری رایج بوده است و با توجه به هزینه کم و زیبایی زیاد آن، توسط پیمانکاران  از ورق ۵۰، سقف  پشم شیشه ۵ سانتی متری و کارتن پلاست سقف استفاده می شود. این امر امکان استفاده از یک سقف زیبا و یکنواخت را ممکن ساخته است.

 

 

برای ساخت موارد زیر می توانید با کارشناسان ما ارتباط بگیرید:

۱.پوشش سقف سوله های صنعتی، و کارخانجات صنعتی با ورق های مختلف، پشم شیشه ساندویچ پانل، عایق های حرارتی و صوتی

۲.ساخت و نصب انواع فلاشینگ جهت مخفی کردن آبرو و زیباسازی سالن های صنعتی

۳.ساخت و اجرای انواع آلاچیق جهت ویلاها به وسیله ورق های رنگی در طرح های گوناگون پوشش سقف سوله با پشم شیشه

۴.ساخت و اجرای ساندویچ پانل به با ضخامت از ۴ تا ۲۰ سانتی متر پوشش سقف سوله با پشم شیشه

۵.اجرای انواع سقف های ویلایی، سوله های ورزشی، دامداری، مرغ داری، کشتارگاه ها، سردخانه ها

۶.اجرای انواع سفق های شیروانی یک شیب، دو شیب، چهار شیب، طرح چینی و… پوشش سقف سوله با پشم شیشه

۷.طراحی و ساخت و نصب پوشش سوله، سالن ها و سقفهای ویلایی

 

پوشش سقف سوله با پشم شیشه

پشم شیشه یک نوع الیاف معدنی به حساب می آید پشم شیشه یک لایه ضخیم از الیاف شیشه تولید می شود که در یک کوره با دمای حدود ۲۰۰ درجه سانتیگراد گرما می بیند تا الیاف به هم چسبیده و در نتیجه ضخامت لایه کاهش یابد که برای عایق بندی حرارتی، برودتی، رطوبتی و صوتی کاربرد دارد. پشم شیشه در واقع از مواد خرده شیشه های بازیافتی، ماسه و زرین تولید میشود. یکی از مزایای پوشش سقف سوله با پشم شیشه همان عایق بندی و مقاوم بودن در برابر آتش سوزی است. 

موارد استفاده از پشم شیشه:

  • در دیوارهای مشترک و دیوارهای بیرونی ساختمان
  • عایق کاری کانال  های صنعتی
  • داکتها و لوله های تاسیساتی
  • جلوگیری از یخ زدگی بتن
  • زیر سقف شیروانی و…

 

مواد اولیه تشکیل دهنده عایق پشم شیشه

۴۴% سیلیس

 ۱۸% کربنات سدیم

 ۱۲% فلدسپات

۱۱% دولومیت

 ۴% سنگ آهک

 ۳% باماریم

و ۱% سولفات سدیم

میزان خالص بودن این مواد در کیفیت پشم شیشه تاثیر زیادی دارد.

پشم شیشه برای عایق صوتی

شاید درباره مزایای پشم شیشه و استفاده آن به عنوان عایق صدا شنیده باشید. برای انواع پوشش های سقف سوله و دیواره ها از پشم شیشه به عنوان عایق حرارتی، رطوبت و صدا استفاده می شود. اما باید بدانید که دانسیته پشم شیشه نسبت به پشم سنگ کمتر است. به همین دلیل پشم سنگ بهتر از پشم شیشه می تواند مانع عبور صدا باشد. پس پشم سنگ در کاهش انتقال صدا موفق تر عمل می کند.

پشم شیشه برای عایق حرارتی

امروز جلوگیری از هدر رفت انرژی و حفظ آن یک امر ضروری است. عایق بندی درست ساختمان ها به این موضوع کمک می کنند. از پشم شیشه هم در موارد زیادی  به عنوان عایق حرارتی استفاده استفاده می شود. 

عایق کاری دیوارها و سقف ها، عایق کاری مخازن و سوله ها، استفاده در ساندویچ پنل و…

عایق لوله پشم شیشه

پشم شیشه عایق مناسبی برای لوله هاست. عایق کاری لوله های آب گرم باعث کاهش اتلاف انرژی میشود چون برای گرم شدن آب نیازی نیست مدت طولانی شیر آب باز بماند. همینطور این عایق ها مانع یخ زدگی و یا حتی ترکیدگی لوله ها در فصل سرما می شود.

قیمت و خرید پشم شیشه

در زمان خرید پشم شیشه باید به نوع روکش به کار رفته، میزان ضخامت و دانسیته آن توجه کرد. قیمت پشم شیشه هم نوع روکش به کار رفته در آن، ضخامت و متراژ در خواستی مشتری بستگی دارد.

مزایای پوشش سقف سوله با پشم شیشه:

چگالی متنوعی دارد، نصب آسان، کند سوزی و مقاوم بودن در برابر آتش سوزی و عایق گرما، سرما و صدا.

 

تفاوت پشم شیشه و پشم سنگ

شاید پوشش سقف سوله با پشم شیشه بیشتر رواج داشته باشد اما دارای معایبی هم هست. در این مقاله اطلاعاتی درباره تفاوت پشم شیشه و پشم سنگ بدست می آورید.

همانطور که قبلا گفته بودیم پشم شیشه از خرده شیشه، ماسه و رزین تهیه میشود. این الیاف رولی یا به صورت پانل در بازار عرضه میشود. سبک است و نصب آن راحت است اما به دلیل چگالی پایین عایق صوتی خیلی مناسبی نیست. در هنگام خرید پشم شیشه به دانسیته، ضخامت و نوع الیاف و روکش توجه کنید. 

مواد اولیه پشم سنگ، سنگ بازالت است که این سنگ باقی مانده فعالیت آتشفشانی میباشد. پشم سنگ عایق صوتی خوبی به حساب می آید. ضد رطوبت است و باعث ایجاد قارچ و باکتری نمیشود. عایق بی ضرری است و با محیط زیست سازگاری دارد.

 

مضرات استفاده از پشم شیشه چیست؟

آیا پشم شیشه برای سلامتی انسان خطرناک است؟

در برخی از موارد ممکن است تحرکات پوستی اتفاق بیوفتد و هنگام نصب گرد و خاک تولید شود و یا ذرات پشم شیشه ریزش پیدا کند. پس بهتر است کسانی که مدت طولانی با پشم شیشه در ارتباط هستند و وظیفه نصب آن را برعهده دارند از ماسک و دستکش استفاده کنند.

ولی به طور کلی نمی توان گفت که پشم شیشه برای سلامتی انسان خطرناک می باشد. تفکر خطرناک بودن پشم شیشه بیشتر بخاطر آزبست بوده که بسیار خطرناک است و بر خلاف تفکر عموم از آزبست در تولید پشم شیشه استفاده نمی شود.

پشم شیشه نسوز

پشم شیشه (پایه سیلیس) بر خلاف سایر عایق های پلی یورتان و گروه پلی استایرن (پایه کربن) مانع فراگیری سریع آتش می شوند.

در حالی که شعله ور شدن عایق های کربنی در هنگام آتش سوزی باعث انتشار گازهای سمی دی اکسید کربن، مونوکسید کربن و سیانید هیدروژن می شود که خطرات بسیار بیشتری نسبت به خود آتش سوزی دارد و باعث خفگی ساکنان می شود.

در مجموعه، عایق های معدنی مقاومت زیادی نسبت به دیگر عایق ها در برابر آتش دارند و با ایجاد تاخیر قابل توجه از گسترش آتش جلوگیری می کنند. عایق های معدنی در اصل می تواند بازیافت و دوباره مورد استفاده قرار گیرد.

ساندویچ پانل پشم شیشه

ساندویچ پانل پشم شیشه نوعی فوم عایق است، که در انواع ساندویچ پانل آلومینیوم، پانل گالوانیزه و… استفاده می‌شود، عایق پشم شیشه مثل تمام عایق های دیگر ساندویچ پانل در لایه میانی آن قرار دارد، که از بالا و پایین این هسته با ورق های ساندویچ پانل پوشانده شده است. عایق پشم شیشه یکی از معروف ترین عایق ها در صنعت ساندویچ پانل می‌باشد و طرفداران زیادی دارد.

کاربرد ساندویچ پانل پشم شیشه

کاربرد این پانل ها در ساختمان های مسکونی، مدارس، بیمارستان ها، دولت و دفاتر تجاری با توجه به ویژگی های این پانل برای عایق حرارتی و صوتی بیرونی و داخلی، جهت پوشش دیوار سوله های صنعتی، سوله های ورزشی و کانکس های پیش ساخته از این پانل ساندویچی می توان استفاده کرد.

پوشش سقف سوله فایبرگلاس

ورق فایبرگلاس از رزین پلی استر، الیاف شیشه، رنگ و مخلوطی از مواد دیگری تولید میشود. از فایبرگلاس به صورت ورقه ای استفاده میشود و مصارف گوناگونی از جمله گلخانه ها، نورگیر سالن های سوله بدنه و سقف، پارکینگ ها و…

مواد اولیه ورق فایبر گلاس از رزین اپوکسی، شتاب دهنده کبالت و سرب، الیاف شیشه سوزنی و حصیری، کربنات کلسیم و… تشکیل شده.

از فایبرگلاس برای ساخت سایبان پنجره، لمینت سقف، دودکش ها و کابینت ها استفاده میشود. فایبرگلاس عایق الکتریکی خوبی است. غیرقابل احتراق است و در زمان قرار گرفتن در معرض آتش سوزی و گرما دود سمی تولید نمیشود. فایبرگلاس پوسیده نمیشود. از پشم شیشه هم در تولید انواع فایبرگلاس استفاده میشود. از خصوصیات فیزیکی فایبرگلاس میتوان به قابل شستو شو بودن، وزن سبک، مقاوم در برابر نور خورشید، حرارت، رطوبت، سرما، صدا و اشعه.

انواع ورق فایبرگلاس

تفاوت انواع ورق‌های فایبرگلاس در مواد اولیه تشکیل دهنده آن هاست. الیاف تقویتی موجود در فایبر گلاس‌ها باعث استحکام و کیفیت آن میشود. و رایج‌ترین نوع مصرفی الیاف تقویت کننده در فایبر گلاس الیاف شیشه‌ای سوزنی می باشد. همچنین از الیاف حصیری نیز در تولید این محصول استفاده می شود.

در حالت کلی فایبر گلاس را در سه دسته فایبر گلاس پلی استر، فایبر گلاس وینیل استر و فایبر گلاس اپوکسی میتوان دسته بندی کرد.

فایبر گلاس پلی استر

به علت مقاومت نسبتا کمی که دارد از آن در صنایع و مکان‌های پرخطر استفاده نمی‌شود.

فایبرگلاس وینیل استر

مقاومت این نوع نسبت به فایبر گلاس پلی استر بیشتر است اما باز هم مقاومت بسیار بالایی ندارد که بتوان در همه صنایع از آن استفاده کرد.

فایبر گلاس اپوکسی

مقاوم ترین نوع ورق های فایبر گلاس است و به همین علت پر کاربرد ترین ورق در صنعت است.

همچنین فایبر گلاس‌ها جز تفاوت در مقاومت و مواد اولیه آنها، در ظاهر و کاربرد نیز متفاوت هستند و در انواع رنگی، بی رنگ، شفاف، غیر شفاف یا مات، صاف و غیر صاف یا طرح دار وجود دارند.

 

اجرای پوشش سوله با ورق گالوانیزه

 از ورق گالوانیزه میتوان به جای پوشش سقف سوله با پشم شیشه استفاده کرد. پوشش دادن یک ورق فولادی با روی، ورق گالوانیزه تولید میشود. ورق های گالوانیزه کاربرد فراوانی در صنایع دارند. 

کاربرد ورق های گالوانیزه: ساندویچ پانل، صنعت اتومبیل، صنعت کشاورزی، صنعت حمل و نقل، سیستم خنک کننده، بیلبوردها و تابلو های تبلیغاتی و…

قیمت انواع ورق گالوانیزه

قیمت گذاری روی این ورق ها به عواملی مثل عرض ورق، وزن، و ضخامت و… بستگی دارد. ضخامت ورق های گالوانیزه از یک میل شروع میشود تا ضخامت بیشتر و متناسب با نیاز مشتری تولید می شود. قیمت ورق های گالوانیزه هم مثل دیگر ورق های موجود در بازار دارای نوسانات روزانه است برای دریافت قیمت دقیق و به روز مشاوره آنلاین یا حضوری دریافت کنید.

چه عواملی بر روی پوشش سقف سوله‌ها تأثیرگذارند؟

عوامل موثر بر عمر مفید سوله:

  • مصالح استفاده شده در ساخت سوله
  • مکان ساخت سوله
  • اجرای صحیح فونداسیون و کف سازی
  • طراحی اسکلت سوله 
  • نوع پوشش بدنه و سقف سوله

عمر مفید سوله چیست؟

تا زمانی که سازه شما استحکام، ایمنی و استاندارد های لازم را جهت استفاده دارد عمر مفید سوله است. 

برای پوشش سقف سوله باید به چه نکاتی دقت کرد؟

توجه به شرایط جغرافیایی منطقه مورد نظر، میانگین بارندگی و شدت افزایش یا کاهش دما. محاسبه درصد شیب در سقف سوله مثلا در مناطقی که بارش برف و باران زیاد است درصد شیب سقف را بیشتر از مناطق دیگر در نظر میگیرند. نوع کاربری سوله ها مثلا سوله هایی که دارای کوره هستند و دمای داخل سوله بالا میرود باید در انتخاب پوشش سقف سوله دقت داشته باشند.

عوامل تاثیر گذار بر قیمت پشم شیشه چیست؟

پارامترهای متعددی وجود دارد که در تعیین قیمت گذاری پشم شیشه موثر است این پارامترها شامل ضخامت یا سایز، پوشش و چگالی می باشد.

هر اندازه که ضخامت یا سایز پشم شیشه بیشتر باشد و همینطور جنس پوشش پشم شیشه، باعث افزایش قیمت آن می شود. یکی دیگر از عوامل تاثیر گذار در زمینه قیمت، تراکم الیاف ها است. هر چقدر این تراکم بیشتر باشد، نشان دهنده کیفیت بالا محصول است.

کاربرد پشم شیشه در صنعت چیست ؟

به دلیل استفاده از شیشه‌های بازیافتی برای تولید پشم شیشه، به یک عایق مقرون به صرفه تبدیل شده است. از طرف دیگر به دلیل گران بودن انرژی در سراسر جهان، هر روز بر اهمیت عایق کاری ساختمان ها  افزوده می‌شود. پشم شیشه یک انتخاب ارزان قیمت و مناسب درمیان دیگر عایق‌هابه شمار می آید.

از جمله کاربرد های مهم پشم شیشه در صنعت عبارت است از: عایق کاری مخازن و خطوط لوله های آب گرم، پوشش سقف سوله با پشم شیشه، عایق میانی انواع ساندویچ پانل ها، عایق کاری دیگ های بخار و…

محدوده دمایی پشم شیشه چیست؟

محدوده دمایی مناسب برای پشم شیشه در کاربرد های مختلف از ۱۹۵- تا ۱۲۰ درجه سانتی گراد و در بعضی مواقع با توجه به کاربرد آن به ۴۵۰ درجه هم می رسد. پشم شیشه هم مانند دیگر عایق ها تا دمای مشخصی را می تواند تحمل کند که آستانه تحمل دمای پشم شیشه به ۵۵۰ درجه سانتی گراد می رسد.

نمایندگی فروش پشم شیشه و پشم سنگ و کارتن پلاست

مجموعه برشکاری نیکنام در زمینه اجرای پوشش سقف سوله با پشم شیشه، ساندویچ پانل، ورق های گالوانیزه رنگی و… فعالیت می کند و ورق هایی با کیفیت بالا و مناسب ترین قیمت را به مشتریان خود عرضه می کند.

انواع پشم شیشه در بازار

پشم شیشه ها در سه نوع پشم شیشه رولی (پتویی)، پشم شیشه پانل (تخته ای) و عایق لوله (عایق پیش ساخته) در بازار موجود می باشد. که در این مقاله توضیحات مختصری درباره هر کدام داده شده است.

استفاده از پشم شیشه در صنعت پوشاک:

از دیگر کاربردهای پشم شیشه و استفاده از آن میتوان در صنعت پوشاک اشاره کرد. این الیاف به عنوان مواد اولیه در دوخت انواع لباس مخصوصا لباس های زمستانی و اقلام پارچه ای مثل لحاف  و تشک کاربرد دارد. این محصول در خیاطی به عنوان عایق حرارتی به کار میرود. دلیل استفاده از آن وزن سبک و مقاومت بالا در برابر شستشو است.

کاربرد پشم و شیشه در صنعت آهن و فولاد:

پشم شیشه حتی در صنعت آهن و فولاد هم مورد استفاده قرار می گیرد. پشم شیشه ای که در این صنعت به کار میرود رولی یا پتویی است. از این نوع الیاف برای پوشش دهی مخازن صنعتی و دیگ های بخار استفاده می شود.

سازگار با محیط زیست:

درصد بالایی از مواد تشکیل دهنده پشم شیشه از مواد بازیافتی است. به همین دلیل امکان بازگشت به محیط را دارد بدون آن که تاثیر منفی بر محیط زیست بگذارد.

انواع لفاف پشم شیشه

لفاف ها به دو صورت کاغذی و آلومینیومی مورد استفاده قرار میگیرند. لفاف های آلومینیومی خود به دو نوع مسلح و ساده دسته بندی میشوند که نوع مسلح بیشتر در بازار وجود دارد.

پشم شیشه با لفاف کاغذ آلومینیوم مسلح پلی‌اتیلن‌دار با نخ شیشه و کاغذ آلومینیوم ساده پلی‌اتیلن‌دار

این نوع پشم شیشه که در ضخامت‌های ۲۵ و ۵۰ میلیمتر و با دانسیته‌های ۱۰، ۱۲، ۱۶، ۲۰ تولید میشود، بیشترین تقاضا در بازار ایران را دارند.

ضخامت ۲۵ میلیمتر بیشتر برای کانال‌های انتقال هوا و پوشش لوله‌ها در فضای باز به کار میرود و ضخامت ۵۰ میلیمتر جهت پوشش سقف سوله با پشم شیشه  و سالن تولید کارخانجات، مرغداری‌ها و سایر مراکز صنعتی، مورد استفاده قرار میگیرد. حداقل دانسیته برای پوشش سقف سوله با پشم شیشه و سالن ها ۱۲ و ضخامت ۵۰ میلیمتر میباشد.

پشم شیشه با انواع لفاف رنگی

در گذشته پشم شیشه ها فقط با روکش آلومینیومی به رنگ نقره ای ساخته می شدند اما امروزه به دلیل خاصیت رنگ پذیری پشم شیشه، انواع پشم شیشه با روکش های رنگی تولید می شود که از این نوع برای محیط های مختلفی میتوان استفاده کرد.

پشم شیشه بدون روکش

از این نوع پشم شیشه معمولا برای سیستم های دو جداره، دیگ های بخار، آبگرمکن، دیگ های شوفاژ و … استفاده میشود، همینطور برای پوشش سقف سوله با پشم شیشه و سالن ها و بسیار کاربردی است.

خرید پشم شیشه

پارامترهایی که در زمان خرید پشم شیشه باید به آن توجه کرد: میزان جذب رطوبت، مقدار مقاومت آن در برابر حرارت، نوع روکش بکار گرفته شده، میزان ضخامت و دانسیته. هرچه ضخامت آن کمتر و طول الیاف مصرفی آن بیشتر باشد، پشم شیشه انعطاف بیشتری دارد و با کیفیت تر خواهد بود.