انواع پوشش سقف سوله مختلفی در بازار وجود دارد که هر کدام بستگی به نیاز مشتری دارد و کاربرد آن متفاوت است. آیا شما انواع پوشش سقف سوله، کاربرد آنها، مزایا و معایب هرکدام را میشناسید؟ ما در اینجا سعی میکنیم به معرفی انواع آن ها بپردازیم.

Contents

انواع پوشش سقف سوله

 

انواع پوشش سقف سوله

انواع پوشش سقف سوله

سوله به یک سازه فلزی گفته میشود که در آن از ستون استفاده نمی شود و بخاطر برف و باران آن را شیب دار میسازند. قسمت های مختلف سوله ها توسط پیچ و مهره یا از طریق جوش دادن به هم متصل می شوند.

به جرات میتوان گفت که سقف سوله مهم ترین بخش سوله می باشد و مهندسان و طراحان نیز توجه ویژه ای به آن دارند. انواع پوشش سقف سوله بستگی به نوع کاربرد آن دارد که متفاوت است مانند سقف سوله ساندویچ پانل، ورق گالوانیزه و پلی کربنات و … که شرایط آب و هوایی نیز در انتخاب نوع پوشش سقف موثر است.

از انواع پوشش سقف سوله میتوان به ورق های pvc و کارتن پلاست هم اشاره کرد. پوشش pvc خود به نوعی عایق حرارتی است و نیاز به نصب عایق ندارد. این پوشش علاوه بر سقف برای پوشش دیوار هم استفاده میشود.

کارتن پلاست: قرار گرفتن دو لایه روی هم که مقاومت بیشتری ایجاد میکند. از این ورق ها در تبلیغات، بسته بندی، صنایع الکتریکی، پوشش سقف استفاده میشود.

انواع پوشش سقف سوله قیمت

همان طور که در بالا توضیح داده شد قیمت انواع پوشش سقف سوله  بستگی به نوع و متراژ سوله شما دارد و قیمت آن نیز متفاوت است. شما میتوانید با مراجعه به سایت برشکاری نیکنام از جدید ترین قیمت های سقف سوله با خبر شوید.

عایق پوشش سوله

سوله ها به دلیل جنسی که دارند به راحتی میتوانند گرما و سرما را به خود جذب کنند و در دما سالن تاثیر گذار باشند پس انتخاب یک عایق مناسب برای آن خیلی مهم است و میتواند از هدر رفتن انرژی زیادی صرفه جویی کند.

بهترین عایق برای انواع پوشش سقف سوله

انواع عایق برای سقف سوله

انواع عایق برای سقف سوله

انتخاب بهترین عایق  برای انواع پوشش سقف سوله بستگی به نوع کاربرد شما از سوله و جغرافیای آن دارد. برای مثال یکی از پر استفاده ترین و ارزان ترین عایق ها پشم شیشه میباشد.

پشم سنگ و فوم نیز عایق های مناسبی برای سقف سوله میباشند و کیفیت و قیمت  آن ها به ترتیب  از پشم شیشه بالاتر است.

عایق پلی استایرن هم که بیشتر در سرد خانه ها مورد استفاده قرار میگیرد از کیفیت خیلی بالاتری برخوردار است اما قیمت آن نیز از مواردی که گفته شد بیشتر است پس شما برای انتخاب یک عایق مناسب باید به نوع سوله و قیمت تمام شده آن توجه داشته باشید.

سقف سوله بهداشتی

اگر شما به دنبال سوله سازی هستید حتما تا حالا با اسم سوله بهداشتی مواجه شده اید. همان طور که مشخص است این سوله به لحاظ کاربرد باید استاندارد های بهداشتی بیشتری را رعایت کند یعنی این سوله باید به گونه ای باشد که تا جای ممکن از ورود  الودگی هایی که از انسان ها یا حیوانات و یا حتی هوای آلوده به آن جلو گیری کند و باعث ایجاد یک محیط ایزوله و امن شود.

این سوله بیشتر مورد استفاده مشاغلی است که حساسیت بالایی در امر بهداشت دارند مانند کشتارگاه ها سرد خانه های بهداشتی و صنایع غذایی.

وزارت بهداشت معمولا توجه ویژه ای به ساخت این سوله ها دارد چون با سلامت جامعه در ارتباط است و برای گرفتن پایان کار سخت گیری های زیادی دارد.

چند مورد از مهم ترین مواردی که وزارت بهداشت به آن توجه زیادی دارد عبارت است از دیوار سوله، کف سوله، پوشش سقف سوله و گرمایش و سرمایش.

انواع مختلف پوشش سقف سوله بهداشتی وجود دارد اما بیشتر از ساندویچ پانل استفاده میشود چون هم به لحاظ کیفیت و هم به لحاظ قیمت یک انتخاب مناسب بشمار می آید.

سقف سوله سبک

وزن سوله از پارامتر های خیلی مهم در صنعت سوله سازی است.

استفاده از سقف های سوله سبک که به لطف پیشرفت علم در زمینه های عمرانی امروزه استفاده های زیادی از آن می شود مزایای زیادی مانند کاهش قیمت و افزایش سرعت تولید و عمر بیشتر سازه دارد. اما باید به این نکته نیز توجه کرد که طراح باید به دو مقوله ایمنی و قیمت توجه کند نکاتی که در ایمنی سقف سوله سبک بسیار مورد توجه قرار میگیرد رفتار سازه، بارگزاری، و مقاومت مصالح است.

انواع پوشش سقف سوله با ورق گالوانیزه

پوشش سقف سوله با ورق گالوانیزه

پوشش سقف سوله با ورق گالوانیزه

پوشش سقف با ورق گالوانیزه  نیز یکی از انواع پوشش سقف سوله میباشد و پرکاربرد فراوانی در صنعت سوله سازی دارد.

ورق گالوانیزه همان ورق فولادی مستحکم است که با روکشی از روی در مقابل خوردگی مقاومت بالایی دارند. استفاده از ورق گالوانیزه مزایا زیادی مانند قیمت مناسب،طول عمر زیاد و …دارد.

ورق گالوانیزه شیروانی

ورق گالوانیزه شیروانی چه کاربردی دارد؟

یکی از انواع پوشش سقف سوله ورق گالوانیزه شیروانی هست. با فرم دهی ورق های گالوانیزه توسط دستگاه های مخصوص ورق شیروانی تولید میشود. ورق های شیروانی در دو نوع ورق های گالوانیزه رنگی یا بدون رنگ در بازار موجود است. ورق شیروانی رنگی ضد اکسیداسیون است به همین دلیل در شمال ایران و مناطقی که رطوبت بالا است بیشتر کاربرد دارد. ورق های شیروانی عمر بالایی دارند و هم در برابر آتش سوزی و رطوبت هوا و شرایط آب و هوایی نامناسب مقاوم هستند.

پوشش سقف سوله با پشم شیشه

پشم شیشه یک الیاف معدنی است که از الیاف بسیار نازک شیشه تولید میشود و کاربر فراوانی در صنعت به خصوص در بحث عایق بندی دارد.

همان طور که در بالا نیز به آن اشاره کردم پوشش سقف سوله با پشم شیشه  یکی از ارزان ترین و به صرفه ترین عایق در امر سوله سازی میباشد از مزایای آن میتوان به مقاومت بالا در برابر حرارت و سبک بودن و مقرون به صرفه بودن اشاره کرد.

پشم شیشه از نظر نوع عایق بندی به سه دسته پشم شیشه رولی، پشم شیشه پانل و عایق لوله تقسیم میشود.

پشم شیشه رولی عایق مناسب در برابر حرارت و برودت و مقاوم در برابر آتش سوزی است. به همین دلیل در دیوار و سقف سازه های صنعتی انواع سوله ها و… به کار می رود.

پشم شیشه پانل بیشتر عایق حفظ برودت است و مانع ورود و خروج حرارت و صوت میشود. این نوع پشم شیشه در استودیوهای ضبط صدا و اهنگ، سینماها و… کاربرد دارد.

از عایق لوله پشم شیشه برای عایق کاری لوله های آب گرم و سرد جهت حفظ حرارت در سیستم های لوله کشی استفاده می شود.

مزایای استفاده از پشم شیشه:

پشم شیشه بسیار سبک است و باعث افزایش وزن سوله و سازه ها نمیشود همینطور نصب پشم شیشه آسان تر است و انعطاف پذیری بالایی دارد. عایق خوبی در برابر حرارت و برودت است. در ساخت این محصول از مواد بازیافتی استفاده شده است به همین دلیل در محیط زیست تجزیه می شود. پشم شیشه در صورت آتش گرفتن به کندی میسوزد و سرعت آتش سوزی کاهش پیدا می کند.

شما میتوانید برای مشاهده قیمت انواع پوشش سقف سوله و همچنین پشم شیشه به سایت برشکاری نیکنام مراجعه کنید.

ورق سقف سوله

همان طور که تا حالا متوجه آن شدید سقف سوله از مهم ترین بخش های سوله می باشد. سقف سوله از ورق های مختلفی مانند ورق های گالوانیزه، ورق پلی کربنات و ساندویچ پنل ساخته می شود که هر کدام بسته به کارو جغرافیا مزایا و معایب خود را دارند و قیمت های آن ها نیز متفاوت است.

سقف سوله مواد غذایی

مواد غذایی از جمله صنایعی می باشد که سوله بهداشتی برای آن بسیار مناسب است. در سوله هایی که برای صنایع مواد غذایی ساخته می شوند باید به دنبال یک سوله با هدر رفت پایین انرژی و همچنین ورود کمترین باکتری بود. شما میتوانید با ورود به سایت برشکاری نیک نام هم از جدید ترین قیمت های سقف سوله مواد غذایی اطلاع پیدا کنید و هم با تماس با تیم پشتیبانی ما میتوانید مشاوره دریافت کنید.

قیمت اجرای پوشش سقف سوله در انواع مختلف

همان طور که میدانید متاسفانه به دلیل نوسانات قیمت ارز در کشور و ثابت نبودن آن قیمت انواع پوشش سقف سوله، ثابت نیست. برشکاری نیکنام ارائه دهنده انواع  پوشش سقف سوله و همچنین  مشاور اجرایی پروژه های سقف سوله با کیفیت بالا و قیمت مناسب میباشد. و شما میتوانید با ورود به سایت برشکاری نیک نام از بروز ترین قیمت ها اطلاع پیدا کرده و بهترین خرید را انجام دهید.

پوشش سقف سوله و اهمیت آن در ساخت سوله سبک

پس از ساخت اسکلت سوله پوشش سقف‌های سوله  مهم‌‌ترین بخش‌ ساخت سوله می‌باشد.

سوله سبک به سوله ای گفته میشود که در اجزای آن مواد با کیفیت با وزن کم به کار رفته باشد. سبک بودن سقف سوله باعث کاهش هزینه های اجرای سوله میشود. مراحل ساخت سوله عبارت است از:

 • ساخت اسکلت
 • فنداسیون سوله
 • پوشش سقف سوله
 • پوشش دیواره‌های سوله

انواع پوشش سقف سوله و اهمیت آن در ساخت سوله سبک

انواع-پوشش-سقف-سوله-و-اهمیت-آن-در-ساخت-سوله-سبک

انواع-پوشش-سقف-سوله-و-اهمیت-آن-در-ساخت-سوله-سبک

در بیشتر پوشش های سقف سوله سبک از ساندویچ پنل استفاده می شود چون مواد اولیه مورد استفاده در آن مواد عایق پر حجم و با چگالی پایین است و این مواد وسط دو لایه فولادی به سقف سوله نصب میشوند و نیاز کمی به تیر های نگهدارنده دارند.

همچنین میتوان در پوشش سقف سوله سبک از پلی کربنات نیز استفاده کرد. این پوشش از سبک ترین متریال برای سقف سوله میباشد که به تازگی وارد بازار شده است.

مناسب ترین پوشش و عایق برای سقف سوله

همان طور که قبلا گفته شد، گفتن مناسب ترین پوشش به صورت کلی کار اشتباهی است چون به پارامترهای زیادی مانند قیمت، نوع کاربرد  و… بستگی دارد. برای مثال در سوله های سبک از پلی کربنات و ساندویچ پنل استفاده زیادی می شود. شما می توانید برای انتخاب مناسب ترین پوشش وعایق برای سقف سوله و همچنین اطلاع از انواع پوشش سقف سوله با مشاوران فروش برشکاری نیک نام تماس گرفته و مشاوره دریافت کنید.

قیمت اجرای انواع پوشش سقف سوله و هزینه آن

همان طور که حتما شما عزیزان تا حالا متوجه  شدید هزینه اجزای انواع پوشش سقف سوله به پارامتر های متفاوتی اعم از جنس ،متراژ و عوامل مختلف دیگری مرتبط است. شرکت نیک نام یکی از معتبر ترین شرکت ها در زمینه فروش و نصب سوله در ایران می باشد شما میتوانید با ورود به سایت برشکاری نیک نام از به روز ترین قیمت ها اطلاع پیدا کنید.

انواع پوشش سقف سوله و معرفی آنها

همان طور که مشخص است پوشش سقف سوله یکی از مهم ترین بخش های سوله است که بیشتر وقت سوله سازی صرف آن می شود و تاثیر زیادی در عمر سوله و وزن این سازه فلزی دارد و با توجه به نوع کاری که در سوله انجام خواهد شد میتواند انواع مختلفی داشته باشد.

برای پوشش بیرونی از ورق های رنگی و گالوانیزه، کرکره ذوزنقه، ساندویچ پنل و پل کربنات،  برای پوشش داخلی از پشم شیشه یا پشم سنگ، فوم پلی استایرن و پلی اتیلن یا کارتن پلاست و همینطور داخل سقف لوله را می توان از تورهای طرح  ریز فلزی یا توری مرغی و… استفاده کرد.

ورق پلی کربنات برای پوشش سقف سوله

ورق-پلی-کربنات-برای-پوشش-سقف-سوله

ورق-پلی-کربنات-برای-پوشش-سقف-سوله

 

یکی دیگر از انواع پوشش سقف سوله که طرفداران زیادی پیدا کرده ورق پلی کربنات است.

ورق پلی کربنات که یکی از جدید ترین متریال هایی است که وارد بازار شده و به دلیل مزایای بالایی که دارد به سرعت سهم قابل توجه ای از بازار را در اختیار خود گرفت.

این ورق ها بیشتر در نورگیر های سقفی سوله ها مورد استفاده قرار میگیرند. یکی از مزیت های بزرگ این ورق سبک بودن آن است و کمک خیلی زیادی به سبک شدن سقف سوله ها میکند. از مزیت های دیگر این ورق ها  میتوان به شفافیت و مقاومت بالای آن اشاره کرد و حتی میتوان از آنها به عنوان شیشه نیز استفاده کرد.

همه این موارد باعث شده که ورق پلی کربنات به یک انتخاب مناسب برای سقف سوله شما تبدیل شود.

پوشش سقف سوله با استفاده از ساندویچ پانل

پوشش سقف سوله با ساندویچ پنل

پوشش سقف سوله با ساندویچ پنل

ساندویچ پنل نیز از پر استفاده ترین پوشش ها در انواع پوشش سقف سوله می باشد و جایگزین بسیار مناسبی برای مصالح سنتی مثل اجر و سیمان می باشد. وجود دولایه فولادی و مواد عایقی که در ساندویچ پنل استفاده می شود باعث شده عایق خوبی برای هوا، صدا و رطوبت برای سوله شما باشد. ساندویچ پنل بخواطر اینکه از قبل ساخته می شود نصب آن سریع تر و راحت تر بوده و باعث کمتر شدن هزینه ها می شود. همچنین ساندویچ پنل به دلیل سبک بودن در مقابل زلزله نیز مقاومت بالایی نشان میدهد.

ساندویچ پانل ( پوشش سقف سوله )

همان طور که در بالا نیز به آن اشاره کردیم ساندویچ پنل از پر استفاده ترین انواع پوشش سقف سوله است که دو طرف آن ورق فلزی و در وسط آن یک عایق با خواص فیزیکی خاص وجود دارد و انواع مختلفی مانند ساندویچ پانل یورتان، ساندویچ پانل سقفی و… دارد.

عایق سرما، گرما و صدا است و از ورود حشرات به داخل ساختمان جلوگیری میکند. دیوار های ساخته شده با ساندویچ پنل سبک تر از دیگر مصالح است. از این پنل ها به عنوان پوشش سقف سوله های صنعتی، کانتینر های حمل و نقل و سردخانه ها استفاده میشود.

ساندیچ پنل یورتان: پلی یورتان  یکی از معروف ترین و با کیفیت ترین فوم هایی است که در بازار عرضه میشود که برای ساخت ساندویچ پنل از آن استفاده  میکنند. استفاده از این نوع پنل در سازه های صنعتی و غیر صنعتی بسیار رایج است.

اگر شما به دنبال نصب ساندویچ پانل بر سقف سوله خود میباشید و یا میخواهید انواع پوشش سقف سوله و قیمت های آن را مشاهده کنید به سایت برشکاری نیک نام سر بزنید.

انواع ساندویچ پانل:

یکی از انواع پوشش سقف سوله است که از سه لایه (رویه، عایق و زیره) تشکیل شده است.

 • ساندویچ پانل پلی یورتان
 • ساندویچ پانل پشم سنگی
 • ساندویچ پانل دیواری
 • ساندویچ پانل سقفی
 • ساندویچ پانل سردخانه ای
 • ساندویچ پانل کلین روم

 پوشش سقف سوله با پلی کربنات

ورق پلی کربنات چیست؟

از انواع پوشش سقف سوله میتوان ورق های پلی کربنات را نام برد. ظاهر ورق های پلی کربنات شبیه به شیشه میباشد. در این ورق ها از یک لایه ضد UV استفاده میشود زیرا خاصیت محافظت در برابر نور خورشید را داشته باشد.

از مزایای ورق های پلی کربنات میتوان به عایق صوتی بودن، شست و شوی راحت، انعطاف پذیری ورق میتوان اشاره کرد. این ورق ها سبک بوده و نصب و حمل و نقل آن آسان است. درتابستان اجازه ورود گرما و در زمستان اجازه ورود سرما را نمیدهد در نتیجه در مصرف انرژی هم صرفه جویی میشود.

 

پوشش-سقف-سوله-با-ورق-پلی-کربنات

پوشش-سقف-سوله-با-ورق-پلی-کربنات

شاید برایتان جالب باشدکه بدانید پلی کربنات به عنوان محکم ترین ماده شفاف که میتواند جایگزین شیشه شود شناخته میشود و همچنین نسبت به شیشه سبک تر و همچنین ارزان تر است. همه این موارد باعث شد که این ماده شگفت انگیز به صنعت عمرانی و سوله سازی وارد شود و طرفداران زیادی پیدا کند. از دیگر مصارف ورق های پلی کربنات در نورگیرهای سوله های دامداری، پارکینگ های عمومی، سالن های ورزشی و گلخانه ها هستند.

یک ورق پلی کربنات با کیفیت چه ویژگی هایی را دارد؟ شفافیت بسیار بالا، وزن سبک و مقاومت بالا در برابر فشار و ضربه.

پلی کربنات دوجداره نوعی دیگر از ورق های پلی کربنات است که از دو لایه پلیمر ساخته شده اند و مقاومت این محصول را بالا می برد. این ورق ها قابلیت بازیافت را دارند. این ورق ها دارای قابلیت شکل پذیری خوبی هستند.

 

سقف کارتن پلاست یا توری مرغی به همراه پشم شیشه یا فوم ورق

سقف کارتن پلاست نیز از انواع پوشش سقف سوله میباشد که بخاطر مزایای آن میتوان از این محصول در انواع پوشش سقف سوله استفاده کرد. چند مورد از مزایای استفاده از کارتن پلاست میتوان به ضد آب، سبک و قابلیت بازیافت بودن و همچنین تنوع در رنگ در برابر اشاره کرد. از کارتن پلاست برای زیبایی نمای زیر سقف استفاده میکنند و میتوان به جای توری مرغی از آن استفاده کرد. در برابر آب و رطوبت و نوسانات دمایی مقاوم است.

توری مرغی یکی از انواع توری فلزی بوده و یک توی گالوانیزه می باشد و در حصارکشی، عایق در سقف های شیروانی، سقف سوله و سقف ویلا استفاده میشود. این توری ها با وزن بین ۵ تا ۱۰ کیلو گرم در بازار عرضه میشود که هرچقدر ضخامت سیم مفتول ها بیشتر باشد، سنگین تر و کیفیت آن بالاتر است.

از دیگر انواع پوشش سقف سوله، فوم سقفی را میتوان نام برد که البته از این ورق های فوم بیشتر در ساختمان ها استفاده میشود. از ورق های فوم یا بلوک های یونولیتی در سقف ها به عنوان عایق استفاده میشود که ورود سرما، گرما و صدا جلوگیری میکند.

وزن سقف را سبک تر میکند و زمان زلزله خسارت زیادی وارد نمیشود. البته برای نصب این فوم ها باید به شرایط آب و هوایی و ویژگی های فیزیکی و ظاهری ساختمان باید توجه داشت.

پوشش سقف سوله با کامپوزیت

یکی دیگر از انواع پوشش سقف سوله که اخیرا استفاده از آن رواج زیادی یافته سقف سوله با کامپوزیت است. این ماده به صورت های گوناگونی در صنایع عمرانی مورد استفاده قرار میگیرد.

کامپوزیت ها به علت اینکه از مواد بازیافتی ساخته می شوند بسیار می تواند به محیط زیست برای کاهش زباله های لاستیکی کمک کند. همچنین به علت سبک بودن میتواند وزن سقف سوله را به شکل قابل توجه ای کم کند کامپپوزیت ها طول عمر زیادی دارند و میتوانند گزینه مناسبی برای سقف سوله باشند.

قیمت پوشش مناسب برای سقف سوله

انواع پوشش سقف سوله از متریال های مختلفی تشکیل شده و نوسان قیمت هر کدام بر قیمت تمام شده سقف سوله شما تاثیر گذار است. به دلیل نوسانات زیاد این قیمت ها شما میتوانید در هر ساعت از شبانه روز به روز ترین قیمت ها را از سایت برشکاری نیکنام دریافت کنید.

ورق گالوانیزه رنگی برای سقف سوله

ورق های گالوانیزه رنگی، همان ورق هایی هستند که یک لایه رنگ روی آن ها زده شده که این رنگ علاوه بر زیبایی مزایای زیاد دیگری نیز به ورق گالوانیزه ما می دهد مانند ایجاد مقاومت بیشتر در برابر زنگ زدگی و پوسیدگی. این ورق های رنگ های متفاوتی دارند و از دیگر مصارف ورق های گالوانیزه میتوان به ساختمان سازی، لوازم خانگی، صنایع فلزی و خودرو سازی اشاره کرد که شما میتوانید قیمت انواع آن ها را در سایت ما مشاهده کنید.

ورق شیروانی و انواع آن

ورق شیروانی ورق گالوانیزه شده ای است که به عنوان مصالح ساختمانی برای پوشش سقف یا دیوار ها استفاده میشود. با این ورق های شیروانی انواع پوشش سقف سوله را میتوان تولید کرد. از ورق های شیروانی به طور معمول برای جلوگیری از جمع شدن آب باران در سقف استفاده می شود. این سقف های شیب دار در دو نوع گالوانیزه رنگی و بدون رنگ در بازار موجود هستند. که نوع رنگی این ورق ها علاوه بر زیبایی ظاهری در برابر اکسیداسیون مقاومت بالایی دارد. به همین دلیل در مناطق مرطوب استفاده از این ورق های رنگی بیشتر رواج دارد. ورق های ذوزنقه ای، شادولاین، سفالی و…

ورق شیروانی (طرح سفال، ذوزنقه، رنگی، گالوانیزه)

ورق گالوانیزه ذوزنقه ای یکی از محصولات کارخانجات تولید فولاد است. ضخامت این محصولات متغیر است و بستگی به سفارش مشتری دارد و در دو گروه رنگی و بدون رنگ به بازار عرضه میشود.

ورق های شیروانی رنگی، پایه آن فولاد یا آهن است و در کوره رنگ مورد نظر خود را دریافت میکند سپس با فرم و اندازه مختلفی به بازار عرضه میگردد.

یکی از مزایای سقف شیروانی سفالی عایق صدا بودن و جلوگیری از نفوذ آب به داخل ساختمان است. این پوشش بیشتر برای سقف ویلا و آلاچیق استفاده میشود. البته وزن تایل های سفالی نسبت به پوشش های دیگر بیشتر است که از معایب آن به حساب می آید.

ورق گالوانیزه رنگی موج دار

ورق گالوانیزه رنگی موجدار که به آن کرکره ای هم میگویند، به شکل های مختلفی در بازار به فروش می رسد. رنگ کاری این ورق ها مقاومت بالایی در برابر پوسیدگی دارند. به خصوص اینکه گالوانیزه شدن ورق فولاد با روی این مقاومت را چند برابر بالا میبرد. این ورق ها بسیار سبک هستند و در زمان زلزله خرابی زیادی به بار نمی آورد.

ورق کرکره‌ای گالوانیزه رنگی

این ورق ها در فشار های فیزیکی، شیمیایی و زلزله مقاوم است. عرض ورق ها بین ۱۰۰ و ۱۲۵ سانتی متر است. رنگ ‌کاری ورق کرکره‌ای گالوانیزه رنگی به دو صورت دستی و کوره‌ای انجام می‌شود که نوع رنگ‌ کاری در قیمت آن تاثیر میگذارد.

تولید ورق کرکره‌ ای گالوانیزه رنگی در سه مرحله انجام می‌شود. مرحله اول گالوانیزاسیون ورق، مرحله دوم رنگ کردن ورق و مرحله سوم فرم‌دهی ورق رنگ شده است.

عوامل موثر بر قیمت ورق کرکره‌ای رنگی گالوانیزه

نوع متریال استفاده شده در این ورق ها، تکنولوژی به‌کاررفته در تولید ورق، نوع رنگ‌کاری: همانطور که قبلا گفته شد رنگ کاری دستی و یا کوره ای متفاوت است.

فرم ورق کرکره‌ای رنگی گالوانیزه: شکل دهی ورق های گالوانیزه هم در قیمت آن تاثیر گذار است، قیمت دلار: نوسانات قیمت دلار تقریبا روی تمام محصولات فلزی تاثیر میگذارد.

ورق گالوانیزه ذوزنقه چیست ؟

ورق گالوانیزه ذوزنقه یکی دیگ از انواع پوشش سقف سوله است. امروزه ورق های گالوانیزه ذوزنقه به علت مقاوم بودن، وزن سبک، جلوگیری از اتلاف انرژی و… طرفداران زیادی دارد. در شکل دهی ذوزنقه محدودیتی وجود ندارد و با توجه به سفارش مشتری اندازه آن انتخاب می شود. از کاربرد های این ورق ها می توان استفاده در سقف شیروانی، سوله های صنعتی و ورزشی و حتی حصار کشی دور زمین یا ساختمان دانست.

ورق های ذوزنقه ای برای پوشش سطوح بزرگ مناسب هستند. لایه میانی و زیرین این ورق ها از ماده ای مقاوم ساخته شده است.

قیمت ورق های ذوزنقه ای بسته به رنگ بندی آن متفاوت است. همچنین پارامتر هایی مانند طول، عرض و ضخامت آن ها نیز  تعیین کننده قیمت این ورق ها است. 

ابعاد ورق گالوانیزه ذوزنقه

روی هر ورق در هر ۱/۲۵ متر تقریبا ۸ موج وجود دارد.

عرض هر ورق بین ۱۰۰ تا ۱۲۵ سانتی متر است.

ضخامت این ورق ها معمولا بین ۰/۳۰ تا ۲ میلی متر است.

وزن ورق ها هم با توجه به ضخامت و ابعاد آن مشخص می شود.

ورق شیروانی ایرانیت

ایرانیت ورق موج داری است که برای انواع پوشش سقف سوله و دیوار استفاده میشود. ایرانیت در برابر گرما و رطوبت مقاوم است. این ورق ها باعث جمع شدن آب در یک نقطه و هدایت آن به پایین میشود به همین دلیل محافظ خوبی در برابر باران به حساب می آید و میتوان جایگزین ایزوگام و قیر گونی کرد اما مقاومت آن به اندازه ایزوگام بالا نیست.

ایرانت بر روی هر سطحی قابل نصب است. نصب ورق های ایرانت آسان و ارزان قیمت است ولی دارای معایبی هم هست بدلیل اینکه ورق های ایرانت در فضای باز استفاده استفاده می شود با تابش مستقیم خورشید باعث از بین رفتن آن می شود. مهم ترین معایب آن غیر قابل بازیافت بودن آن است.

ایرانت از متریال مختلفی مثل سیمان، فایبرگلاس، پشم شیشه و ورق های فلزی در ابعاد مختلف تولید می شوند.

 

ورق گالوانیزه شادولاین

ورق شادولاین، یک ورق گالوانیزه رنگی است که در ابعاد گوناگون و شکل های کرکره ای و یا ذوزنقه ای تولید شده. تقریبا طول عمر این ورق ها ۲۰ تا ۳۰ سال است و مقاومت خوبی دربرابر زنگ زدگی دارد به همین دلیل در برابر باران آسیب نمی بیند.

استفاده از ورق‌های شادولاین برای سقف‌های شیروانی، سایه بان‌ها، پارکینگ‌ها، پارتیشن بندی سالن‌های کارگاهی، انواع خانه‌های پیش ساخته، ساخت سقف و دیوار کاذب.

محاسبه وزن و قیمت ورق شیروانی

تعیین قیمت ورق های شیروانی بستگی به نوع، سایز، برند و کیفیت دارد. ورق های فلزی ارزان تر، ورق های سقف راه راه یا کرکره ای بادوام تر، ورق های شیروانی پلاستیکی سبک تر هستند و از ورق های پلی کربنات بیشتر در فضای باز استفاده میشود.

ورق شیروانی اصفهان

ورق های سقفی گالوانیزه اصفهان با ضخامت بین ۰.۳ الی ۰.۷ تولید میشود. این ورق ها به دلیل نصب آسان برای ساختمان ها مناسب هستند.

ورق های گالوانیزه سقفی انواع مختلفی دارد:
 • ورق گالوانیزه کرکره ای
 • ورق گالوانیزه ذوزنقه ای
 • ورق گالوانیزه فلاشینگ
 • ورق طرح سفال پرچین
 • ورق طرح سفال فرانسوی
 • ورق طرح سفال ایتالیایی
 • ورق گالوانیزه شادولاین

معرفی انواع پوشش سقف سوله

بعد از نصب اسکلت و اجرای فونداسیون سوله، نوبت انتخاب انواع پوشش سقف سوله است که این مرحله جزو مراحل حساس و مهم ساخت یک سوله خواهد بود به همین دلیل برای انتخاب پوشش سقف سوله باید دقت کرد. اول باید نوع کاربری سوله مشخص شود و سپس انواع پوشش سقف سوله را انتخاب نمود. این پوشش باید در برابر باد و باران و تابش نور خورشید و عوامل دیگر مقاومت داشته باشد. ورق های پلی کربنات، ساندویچ پنل، ورق های گالوانیزه از انواع پوشش سقف سوله هستند.

عایق مورد استفاده در انواع پوشش سقف سوله

استفاده از عایق حرارتی به منظور صرفه جویی در مصرف انرژی امری مهم و ضروری است. 

عایق چیست؟ عایق موادی است که به صورت یک لایه روی سقف و دیواره سازه ها قرار می گیرد و مانع انتقال گرما و سرما میشود.

پشم شیشه و پشم سنگ بیشترین کاربرد را به عنوان عایق در انواع پوشش سقف سوله دارد.

عایق پشم سنگ لحافی رزین دار:

پشم سنگ لحافی رزین دار نوعی عایق پشم سنگ رزین دار است که با پوشش های آلومینیوم و کاغذ کرافت تولید می شود.

کاربرد عایق پشم سنگ رزین دار: پوشش سقف و سوله، پوشش عایق های سرمایشی و گرمایشی، داکت، لوله ها باقطر زیاد و…

از مزایای این عایق میتوان به نداشتن اثر شیمیایی، حمل آسان، عایق حرارتی و صوتی و سازگاری با محیط زیست اشاره کرد.

پشم سنگ پتویی:

به عنوان یک عایق حرارتی در انواع پوشش سقف سوله  عمل می کند. تحمل دما تا ۷۵۰ درجه سانتی گراد را دارد. عایق پشم سنگ پتویی دو طرف توری گالوانیزه با روکش هایی از جنس کاغذ کرافت، آلومینیوم و پارچه نسوز تولید می شود.

پشم سنگ تخته ای (عایق تخته ای):

از این نوع عایق در صنعت ساختمان سازی، صنایع نفت، گاز، ساخت ساندویچ پنل و… استفاده می شود. این عایق ها انعطاف بالا و جذب صوت بالایی دارد. انواع عایق تخته ای:

 • عایق تخته ای پشم سنگ با روکش یک طرف کاغذ آلومینیوم ساده
 • روکش دو طرف آلومینیوم ساده
 • روکش یک طرف کاغذ آلومینیوم مسلح
 • روکش دوطرف آلومینیوم مسلح

انواع عایق گرما و سرما: پشم شیشه پتویی با روکش آلومینیومی، پشم سنگ، ساندویج پنل در ضخامت های مختلف و…

عایق پوشش سقف سوله

استفاده از عایق بندی درست در ساختمان باعث کاهش هزینه ها و مصرف انرژی میشود. عایق ها بطور کلی به چهار دسته تقسیم میشوند: عایق صوتی، حرارتی، صوتی و آتش.

 عایق های استفاده شده در انواع پوشش سقف سوله: عایق پشم شیشه، عایق پشم سنگ، عایق Nano PE، عایق پلی استایرن و پلی یورتان

عایق پشم سنگی و عایق Nano PE ایده آل ترین و مناسب ترین عایق برای انواع پوشش سقف سوله هستند.

عایق Nano PE : از الیاف PES ساخته شده و ضخامت مناسبی دارد از نفود آب و رطوبت جلوگیری میکند و خاصیت ضد باکتریایی دارد که مانع رشد قارچ و باکتری ناشی از رطوبت میشود. این موارد از ویژگی های عایق حرارتی Nano PE میباشد.

عایق سنگ پشم از مقاوم ترین عایق هاست که در انواع پوشش سقف سوله به کار می رود. تحمل حرارتی آن تقریبا ۸۰۰ درجه سانتی گراد است و به عنوان عایق حرارتی و برودتی استفاده میشود. عایق سنگ پشم از الیاف معدنی ساخته شده.

عایق پشم شیشه، عایق حرارتی و صوتی است که مقاومت بالایی در برابر حرارت و آتش دارد. سبک بودن این عایق از ویژگی های آن به حساب می آید.

در عایق های  پلی استایرن وزن سبک، نصب آسان و عدم نفوذ پذیری آب و رطوبت باعث توجه سازندگان به این نوع عایق ها شده است. کاربرد این عایق ها در دیوار های دوجداره، سقف کامپوزیت، عایق کاری کف و… میباشد.

عایق پلی یورتان ضریب انتقال پایینی دارد به همین دلیل مانع از انتقال گرما و سرما میشود. در برابر فرسایش مقاوم است. وزن سبک، چسبندگی بالا و قابلیت رنگ آمیزی از دیگر ویژگی های این عایق است.

 

سقف شیروانی سفالی

در ساخت تایل های سفالی از آزبست و مواد سرطان زا استفاده نمی شود که از مزایای آن به حساب می آید. البته لازم به ذکر است که این پوشش برای سقف های بدون شیب مناسب نمی باشد و ممکن است آب به داخل نفوذ کند. البته می توان از ورق های طرح سفال هم استفاده کرد که هم زیبایی سقف های سفالی را دارد و هم سبک تر است و مشکل شکستگی سفال را هم نداشته باشد. ورق های طرح سفال از ورق های گالوانیزه رنگی تولید میشوند و مقاومت بالایی دارند. انواع ورق های طرح سفال: ژنوا، پالرمو و پرچین.

پوشش سقف سوله با ورق شیروانی به همراه پشم شیشه و توری

توری مرغی را یکی دیگر از انواع پوشش سقف سوله می توان دانست زیرا ثابت کننده ی پشم شیشه است. این توری ها از سیم گالوانیزه تولید شده و استفاده از این محصول در مناطث مرطوب و پر باران رایج است. این توری ها بسیار سبک ومنعطف بوده و از نظر اقتصادی به صرفه است.

پشم شیشه هم، همانطور که میدانید بسیار و عایق حرارت و صوت است. به همین دلیل ترکیب این دو، برای پوشش سقف انبارها، سردخانه ها، سالن های ورزشی و… مناسب میباشد. پشم شیشه را به وسیله توری مرغی یا پلاستیکی به سقف نصب میکنند.

نکاتی درباره انواع پوشش سقف سوله

هر کدام از انواع پوشش سقف سوله را که انتخاب کنید، دارای مزایا و معایبی است و بهترین انتخاب با توجه به محل اجرای سوله انجام می شود. برای انتخاب پوشش سقف به نوع کاربری سوله توجه کنید مثلا برای محیط سرد خانه از ساندویچ پانل استفاده می شود.

قیمت سقف سوله هم توسط فاکتور های مختلفی تعیین می شود مثل متراژ زیربنای سوله، درصد شیب سقف، نوع پوشش و متریال ساخت پوشش سقف. 

هر کدام از انواع پوشش سقف سوله بستگی به سلیقه مشتری دارد و همه ی آنها دارای کیفیت بالا و ویژگی های خاصی هستند. در تمام انواع پوشش سقف سوله که معرفی کردیم پوشش سقف با ساندویچ پانل و پلی کربنات از محبوب ترین پوشش ها به حساب می آیند. برای مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر در مورد خرید و قیمت انواع ورق های پلی کربنات شفاف و رنگی، ورق های رنگی و گالوانیزه و دیگر انواع پوشش سقف سوله با برشکاری نیکنام در ارتباط باشید.